Grunnspillet i årets Eliteserie er over og vi står foran NM-sluttspillet. Vi har gått igjennom samtlige, og statistikk-føring gir en god oversikt på hvilke angrepsspillere og lag som har utmerket seg i 2017. Bli med og ta en kikk!
Vi har tidligere i år ofte inkludert statistikk fra kampene i ‘Etter runden’-gjennomgangene våre, samtidig som statistikken fortløpende legges ut på Amerikansk Fotball-wiki’en. Det er Brage Harby du kan takke for å ta tak i dette, noe han begynte med på eget initiativ i fjor – og som vi er veldig takknemlige for! I tillegg har flere bidratt underveis i år, som f.eks. Vetle Forseth. En stor takk til alle som har lagt ned en innsats i dette, og til de lagene som har delt defensive statistikker! Det sistnevnte har vi dessverre ikke i altfor stort volum, og det kan derfor ikke presenteres som individuelle statistikker på tvers av lag her.
Det betyr også følgende: Om det er noen statistikker du savner (som f.eks. sacks og taklinger), så er du velkommen til å bidra selv også! Det er plass til flere som tar grep for å opplyse om sporten og hva som foregår innenfor den i Norge/Noreg, så bli gjerne med 🙂
La oss ta en kikk på topp 5 innen en rekke kategorier, både lag og individuelt. Vi begynner med det individuelle!
Pasningskongen
- Chandler Whittlesey, Lura Bulls: 117 av 216, 1.209 yards, 12 TDs, 9 INT
- Mehmet Sezer, Oslo Vikings: 75 av 150, 1.116 yards, 16 TDs, 6 INT
- Conor Lynch, Åsane Seahawks: 85 av 182, 1.042 yards, 13 TDs, 5 INT
- Max Emanuelson, Vålerenga Trolls: 81 av 153, 1.027 yards, 5 TDs, 3 INT
- Johannes Moe, Vålerenga Trolls: 38 av 88, 486 yards, 5 TDs, 8 INT
Kommentar: Listen er sortert etter pasningsyards, akkurat slik vi gjorde denne oversikten i fjor. Lura sin Chandler Whittlesey kastet for flest yards, men også flest interceptions. Han leder forøvrig an med nesten identisk antall yards som fjorårets pasningskonge, Dustin Hawke Willingham gjorde. Hawke Willingham hadde 1.219 yards i 2016. Fun fact – om NTNUI Nidaros Domers hadde blitt værende i serien, så hadde de fem spillerne på oversikten sannsynligvis fortsatt vært de samme; Johannes Moe er egentlig Domers-spiller. Ellers verdt å notere seg at Trolls har to spillere på listen, mens Eidsvoll 1814s ikke har noen. Vi kan røpe at 1814s sin QB Eivind Brekke er sjettemann med 20 yards færre enn Johannes Moe. Det er 7 spillere bak Brekke også, men med ytterst få yards og ingen TDs. Derimot kastet 5 av dem interception.
Mottaksmaskinen
- Petter Thorp, Vålerenga Trolls: 53 mottak for 666 yards, 4 TDs
- Aleksander Skugstad, Åsane Seahawks: 18 mottak for 342 yards, 4 TDs
- Erik Ford, Oslo Vikings: 10 mottak for 270 yards, 6 TDs
- Ian Barkovitch, Lura Bulls: 32 mottak for 267 yards, 2 TDs
- Sigurd Nordby, Vålerenga Trolls: 19 mottak for 249 yards, 1 TD
Kommentar: Petter Thorp leder an her akkurat som i fjor. Forskjellen er at han gjør det med nesten nøyaktig (332 vs. 666) dobbelt så mange yards som i 2016! Det ble dobbelt så mange TDs også, så det må en kunne kalle progresjon. Det kan se ut som om Erik Ford leder an i antall TDs, men faktum er at han deler den plasseringen med han som innehar niende plassen i antall yards, Stian Jelsa fra Lura Bulls. De sikret seg begge 6 TDs på mottak i årets sesong, selv om ingen av dem spilte alle 6 kampene for laget sitt.
Løpsfantomet
- Arne August Skovseth Søgaard, Eidsvoll 1814s: 89 løp for 582 yards, 9 TDs
- Lorenzo Proctor, Oslo Vikings: 77 løp for 490 yards, 4 TDs
- Chandler Whittlesey, Lura Bulls: 49 løp for 406 yards, 1 TD
- Michael Hall, Eidsvoll 1814s: 55 løp for 350 yards, 6 TDs
- Jesper Haug Jørgensen, Oslo Vikings: 43 løp for 208 yards, 6 TDs
Kommentar: Skovseth Søgaard leder an, med en god del færre yards enn Riley Bowen ledet an med i fjor (foran nettopp Skovseth Søgaard på andreplass). Til gjengjeld har han hele 9 TDs, noe ingen klarte i løpespillet i fjor. Hvis man vil få en forståelse for hvor mye mer balansert Oslo Vikings sitt angrep er i år, så er det bare å ta en kikk her. I fjor var Lorenzo Proctor på femteplass med kun 172 yards. I år er han altså på andre med 490 – det er en markant forskjell. Når man da legger til Jesper Haug Jørgensen på femteplassen og Vegard Tysse med 168 yards på sjetteplass, så aner man konturene av et langt bedre løpespill enn Vikings maktet i 2016. Chandler Whittlesey på tredjeplass har markant flere yards og høyere snitt pr. løp enn forgjengeren Harry Peoples (fjerdeplass med 258 yards) hadde i fjor. Forskjellen andre vei? Peoples hadde 5 TDs. I fjor tok forøvrig Eidsvoll (Bowen, Skovseth Søgaard, Geir Kristian Hoel) de tre første plassene på denne lista. Det er verdt å merke seg at Åsane Seahawks og Vålerenga Trolls ikke synes i topp fem i det hele tatt.
Touchdown-mesteren
- Mehmet Sezer, Oslo Vikings: 16 stk.
- Conor Lynch, Åsane Seahawks: 14 stk.
- Chandler Whittlesey, Lura Bulls: 13 stk.
- Arne August Skovseth Søgaard, Eidsvoll 1814s: 10 stk.
- Michael Hall, Eidsvoll 1814s: 7 stk.
Kommentar: Mehmet Sezer tangerer touchdown-tallet som Harry Peoples og Dustin Hawke Willingham stod for i fjor. Med andre ord: Oslo Vikings har fått like mange TDs ut av Sezer som de fikk ut av Hawke Willingham! Det er ellers verdt å merke seg at alle ligaens importspillere er på topp 5 her, og samtidig scores det langt flere TDs enn i 2016. Sagt på en annen måte: Generelt sett er forsvarene i ligaen mer porøse nå enn i fjor. Interessant nok ble det ingen touchdowns på returløp i 2017-sesongen, mot kun 1 (av Harry Peoples) i 2016. Vi er ofte bekymret når vi ser cover mot returløp i Eliteserien, men faktum er altså at ingen har tillatt poeng der i år.
Ballhauken
- Michael Hall, Eidsvoll 1814s: 6 interceptions for 113 yards, 1 TD
- Eivind Rølles, Oslo Vikings: 4 interceptions for 76 yards, 1 TD
- Henrik Dalsaune, Eidsvoll 1814s: 3 interceptions for 34 yards
- Martin Gusterud, Eidsvoll 1814s: 3 interceptions for 28 yards
- Wilhelm Domaas, Eidsvoll 1814s: 2 interceptions for 28 yards
Kommentar: Michael Hall leder klart an, blant annet takket være en svært solid dag mot Trolls på Frogner stadion. Vikings’ Eivind Rølles har utvilsomt vært landets mest markante cornerback i år, noe også denne statistikken viser. Denne statistikk-kategorien er ellers dominert av Eidsvoll 1814s, som av den grunn kommer ut godt i pluss i turnover-statistikk generelt sett. Femteplassen er delt mellom Domaas, Carlos Toledo (Åsane Seahawks) og Thomas Simonsen (Vålerenga Trolls) når det gjelder antallet interceptions. Tie breaker, og årsaken til at Domaas tar plassen, er antallet returyards. Der har Domaas 28, Toledo 26 og Simonsen 25.
NB! Vi har ikke tatt med fumble recoveries her, kun interceptions. Det skyldes at vi ikke har en god oversikt på fumble recovery.
Forsvar – yards tillatt
- Oslo Vikings: 929 yards (409 pass/520 rush)
- Eidsvoll 1814s: 1.615 yards (1.169/446)
- Åsane Seahawks: 1.625 yards (1.163/462)
- Vålerenga Trolls: 1.662 yards (909/753)
- Lura Bulls: 1.975 yards (1.202/773)
Kommentar: Vikings har det gjerrigste forsvaret i år, som faktisk er gjerrigere enn Eidsvoll (976 yards) hadde i fjor. Og LANGT gjerrigere enn Vikings anno 2016, som tillot 1.391 yards. Nesten alt av den forbedringen er mot pasninger, mens de kun er 9 yards bedre mot løp enn de var i fjor. Vålerenga Trolls tillater rundt 200 yards færre i år enn i fjor, så det er progresjon å spore der selv om de ikke plasserer seg høyere opp blant lagene i divisjonen. Lura Bulls var ca. 300 yards gjerrigere i fjor, hvor de lå midt på treet. I år er de det laget som gir opp klart mest yards. Ligaen som helhet er ellers klart mer pasningsorientert i år enn i fjor. Vi gjør også oppmerksom på at forsvar mot passing yards er korrigert for sack yards. Det betyr at når Oslo Vikings har -113 yards på grunn av sacks, så trekkes det av de 522 yards de tillot på pasninger, og det er det som gir totalen (409 yards) mot pass.
Angrep – yards skapt
- Oslo Vikings: 1.975 yards (1.076 pass/899 rush)
- Vålerenga Trolls: 1.730 yards (1.375/355)
- Lura Bulls: 1.516 yards (1.100/416)
- Eidsvoll 1814s: 1.452 yards (460/992)
- Åsane Seahawks: 1.316 yards (958/358)
Kommentar: I 2016 ledet Eidsvoll an denne statistikken med et angrep som hadde rundt 130 yards færre totalt enn årets Vikings-lag. Den store forskjellen var at de gjorde det med et angrep som hadde nesten dobbelt så mange løpeyards som Oslo Vikings har i år, og rundt 600-700 yard mer på løp enn de selv har i år! Størst forbedring er det forøvrig Vålerenga Trolls som har, med nesten dobbelt så mange yards (1.730 mot 963) som de maktet i fjor. Lura Bulls produserer rundt 150 yards mer i år enn i fjor, mens Eidsvoll 1814s har nesten 400 yards færre enn i 2016.
PS! Alle lag-statsene kan deles på 6 for å få snittet pr. kamp 🙂
PPS! For flere statistikker; sjekk ut Amerikansk Fotball-wiki’en!